29 жовтня – Всесвітній день боротьби з інсультом
29 жовтня 2019 року відмічається Всесвітній день боротьби з інсультом. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, інсульт є причиною смерті близько 6,7 мільйонів людей на рік в усьому світі.
В Україні серцево-судинні захворювання є причиною 67% усіх смертей. Майже 11,8 млн. українцям встановлений діагноз артеріальної гіпертонії, яка є головним фактором ризику виникнення інсульту.
Інсульт – це гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого виникає пошкодження частини головного мозку. Існують два різновиди інсульту:
- геморагічний, який викликаний розривом мозкової артерії; ішемічний, при якому артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується.
Прояви при інсульті залежать від частини мозку, який постраждав. Зазвичай при інсульті спостерігаються такі симптоми:
- людина не може посміхнутися, при цьому зазвичай опускається куток губ;
- постраждалий не може нормально говорити: вимова нерозбірлива та плутана;
- людина не може підняти руки вгору або одна рука занадто слабка і не ворушиться;
- виникає слабкість або оніміння в правій або лівій частині тулуба та кінцівках.
Іноді інсульт може проявлятися тільки інтенсивним головним болем.
При появі хоча б одного із цих проявів, особливо після епізоду підвищеного артеріального тиску, негайно треба викликати екстрену допомогу. Чим швидше пацієнту нададуть фахову допомогу, тим більше його шанси уникнути важких ускладнень.
Фактори, які також суттєво впливають на розвиток інсульту:
Паління
Припиніть або скоротіть кількість викурених за день цигарок. Курці мають на 50% більше шансів перенести інсульт, аніж ті, хто не палить.
Алкоголь
Зловживання алкоголем призводить до підвищення ризику розвитку геморагічного інсульту (крововиливу в мозку). Необхідно скоротити вживання алкоголю до мінімуму або припинити його вживання зовсім.
Ожиріння
Надмірна вага негативно впливає на роботу серця і судин. У осіб з надмірною вагою та ожирінням часто буває підвищений артеріальний тиск і цукровий діабет. Перераховані фактори значно впливають на ризик розвитку інсульту. Для зниження цього ризику необхідні заходи з корекції маси тіла.
Регулярна фізична активність є одним із життєво важливих чинників для попередження серцево-судинних захворювань. Щоденні прогулянки пішки не менше 30 хвилин – оптимальний вид фізичного навантаження.