17 листопада – Всесвітній день боротьби проти ХОЗЛ
Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень заснований Глобальною ініціативою по боротьбі проти хронічної обструктивної хвороби легень і проводиться у всьому світі щорічно 17 листопада.
У цей День фахівці охорони здоров’я та групи пацієнтів проводять різні заходи, робляться глобальні кроки щодо підвищення обізнаності про ХОЗЛ і поліпшенню допомоги пацієнтам.
За оцінками ВООЗ, в даний час від цієї хвороби страждає вже більше 210 мільйонів чоловік, за прогнозами, до 2030 року ХОЗЛ стане третьою за значимістю причиною смерті в усьому світі.
Хронічні обструктивні захворювання легень (ХОЗЛ) часто зустрічаються у всіх промислово розвинутих країнах. Це важлива медична і соціальна проблема, яка стрімко збільшується в усьому світі.
Хронічні обструктивні захворювання легень характеризуються прогресуючою бронхіальною астмою. Обмеження повітряного потоку найчастіше прогресує та пов’язане з запальною реакцією легень на інгаляційну експозицію ушкоджувальних часток або газів.
До головних екзогенних факторів ризику, що мають значення при виникненні й розвитку ХОЗЛ, належать:
- екологічне забруднення навколишнього середовища;
- інфекції – дитячі та респіраторні;
- тютюнопаління, вживання алкоголю;
- низький рівень життя.
Серед ендогенних факторів найбільше значення мають:
- генетично зумовлені фактори ризику;
- гіперреактивність бронхів;
- недорозвинуті легені.
Особливістю ХОЗЛ є безсимптомний перебіг і відстрочення появи клінічних проявів. Хронічні обструктивні захворювання легень є первинно хронічним захворюванням. Розгорнута клінічна картина хвороби при тютюнопалінні настає через 20-40 років, відколи пацієнт почав палити щонайменше 20 цигарок в день.
ХОЗЛ негативно впливає на серцево-судинну систему, на нервову систему, впливає на кістково-м’язову систему (остеопороз, сидячий спосіб життя тощо).
Хронічне обструктивне захворювання легень – це хвороба, яка уражає не лише легені. Це прогресуюча хвороба, уповільнити яку можливо за допомогою правильно підібраним лікуванням.
Інформація із сайту ДОЗ Чернівецької ОДА