МЕДИЦИНА НОВОСЕЛИЧЧИНИ
Комунальне некомерційне підприємство
«НОВОСЕЛИЦЬКА ЛІКАРНЯ» Новоселицької міської ради
Чернівецького району Чернівецької області

Чому варто відмовитися від дієти?

Мета такого свята – прийняти різноманіття форм тіла та позбутися комплексів через «невідповідність ідеалам».

Про шкідливість дієт та про те, якою ж має бути дієта розкаже Марина ПАТРАТІЙ, експерт Департаменту охорони здоровя з гастроентерології.  За інформацєю Чернівецького обласного центру громадського здоров”я.

Слід пам’ятати – краса глянцевих журналах не існує у реальному світі. Правильно виставлене світло, ретуш та потрібна поза – роблять картинку, яка недосяжна для нашого повсякденного способу життя.

Втім це не значить, що слід запускати себе: кидаючи спорт та здорове харчування. Помірні фізичні навантаження – важливі для організму. У той час як суворі дієти можуть нашкодити.

«Найбільшої шкоди слід очікувати від монодієти (рисова, кефірна, гречана тощо), хоча з їхньою допомогою легше всього позбавитись зайвої ваги. Організм людини щодня потребує певної кількості жирів, вуглеводів, білків, вітамінів і мінералів. Вагітним та пацієнтам з хронічними захворюваннями дієти можуть принести непоправну шкоду. Від неправильно підібраного способу схуднення страждає також нервова система, яка сприймає дієту, як стрес.» – каже Марина Патратій, експерт Департаменту охорони здоровя ЧОДА з гастроентерології.

Як зазначає М. Патратій, психологи радять не забороняти собі нічого. Практикувати усвідомленість вибору того чи іншого корисного продукту на противагу шкідливому. Адже при постійних рамках і обмеженнях неодмінно буде страждати настрій, людина стає роздратованою і емоційно нестабільною, дехто навіть втрачає сон. Який тут зв’язок із неправильною дієтою? Серотонін або «гормон радості». Він виробляється з амінокислоти триптофану в присутності іонів заліза та кальцію. Тому в людей з нераціональним харчуванням, хворих на анемію і в тих, кому бракує в організмі кальцію, синтез серотоніну затруднений.

Нормальний рівень серотоніну забезпечує добрий настрій, забезпечує рухову активність, покращує згортання крові, є регулятором порогу больової чутливості, забезпечує моторику шлунково-кишкового тракту, є одним із стимулів овуляції, а у темну пору доби перетворюється на мелатонін, гормон молодості та краси.
Також майже кожна четверна людина, що регулярно сидить на дієтах з добовим споживанням калорій 800, чи втрачає-набирає вагу, отримує жовчно-кам’яну хворобу. Ще існує ризик передчасної смерті через значні коливання ваги у середньому віці. А майже усі, хто сідають на екстремальні дієти – з часом набирають вагу.

Загалом «схуднення» не зовсім правильна мотивація. Адже варто думати про нормалізацію ваги. Зайва вага завжди є ознакою певних порушень в організмі. Завжди. І замість того, щоб знайти причину і її усунути, сідаючи на дієту, людина посилює дефіцитні стани, гормональний дисбаланс та порушення обміну речовин.

Також варто зрозуміти чи є у вас «зайва вага». Тому перш ніж намагатися скинути «зайве» – порахуйте чи справді існують проблеми. Чи це просто бажання стати неіснуючим ідеалом форми.

Якою ж має бути дієта?

Дієти без шкоди для здоров’я – це правильне збалансоване харчування, при якому виключаються шкідливі продукти (консерви, копчені, солодкі тощо). Здорове харчування повинно включати м’ясо, рибу, яйця, бобові, гриби, крупи, овочі, фрукти, горіхи, кисломолочні продукти, олію, насіння. Протягом дня необхідно вживати достатню кількість води та слідкувати за режимом праці та відпочинку.
Щоб позбутися зайвої ваги – необхідно зменшити калорійність продуктів і збільшити фізичне навантаження.
З метою підбору найбільш раціональної дієти краще звернутись до лікаря –дієтолога.

10 основних причин відмови від дієти:

  1. Дієти не працюють. Навіть якщо вдасться втратити вагу, людина швидко набере всі скинуті кілограми після закінчення курсу, а можливо додасть ще кілька.
  2. Дієти – дороге задоволення. Дієтичні продукти коштують дорожче звичайних, не кажучи вже про витрати на харчові добавки та таблетки.
  3. Дієти нудні. Найчастіше люди, що захоплюються ними, стають одержимими настільки, що всі їхні думки і розмови зводяться тільки до обговорення скинутих грамів і дієтичних продуктів.
  4. Дієти та здорове харчування – не одне й те саме. Багато дієт часто ведуть до проблем з травленням, так як позбавляють організм необхідних поживних речовин.
  5. Дієти не роблять вас красивими. Фотографії дівчат до і після дієти не завжди відповідають дійсності.
  6. Дієти – це не сексуально! Чоловіки вже втомилися доводити, що вони «на кістки не кидаються». Чому б нарешті до них не прислухатися?
  7. Захоплення дієтами призводить до серйозних хвороб – анорексії булімії і іншим. Щоб вилікуватися від них треба витратити багато сил і часу.
  8. Дієти можуть викликати почуття відрази до їжі. Однак їжа не тільки нас живить, але і приносить задоволення. Сидячи на дієті, ми перетворюємо продукти в своїх ворогів і позбавляємо себе багатьох радостей.
  9. Дієти крадуть енергію. Значний запас сил наш організм черпає з їжі, навіщо ж позбавляти його життя?
  10. Уміння любити себе і приймати своє тіло таким, яке воно є, виховує в людині почуття гордості і впевненості в собі. Це позитивно позначається на самопочутті, настрої і сприйнятті навколишнього світу.

Правильне харчування і помірна фізична активність допомагають зберегти здоров’я, а дієти для радикальної втрати ваги не тільки не приносять користі, а й небезпечні. Приймайте себе такими, якими ви є, не піддаючись поширеним стереотипам.

Відсутність дієти не означає їсти усе й багато. Це означає дбати про своє здоров’я за допомогою здорового, збалансованого і різноманітного харчування, без емоційної напруги і невиправданих обмежень.

Джерело: medcv.gov.ua